July 15, 2025

Двойно обозначаване на цените и обмяна на валута в контекста на приемането на еврото

След като България успешно премина всички процедури по одобрение, еврото е официално прието за национална валута и ще влезе в обращение като законно платежно средство от 01.01.2026 г.

І. С наближаване на тази дата все по-актуален става въпросът за задължителното двойно обозначаване на цените на стоки и услуги – едновременно в лева и в евро. Тази временна, но ключова мярка има за цел да улесни потребителите в преходния период като гарантира прозрачност на цените и ограничи възможностите за спекула. Въпреки това, по отношение на мярката остават някои неясноти за това (1) от кога се прилага тя и (2) от кои практики следва да се разграничава.

  1. Някои вериги магазини вече започнаха да изписват цените и в двете валути. Официално обаче, задължението за двойно обозначаване още не е възникнало. Спазването на задължението ще се съблюдава от контролните органи считано от 08.08.2025 г., като остава в сила една година след въвеждането на еврото (до 01.01.2027 г.).
  2. Двойното обозначаване на цените трябва да се разграничава от  търговската практика с обявяване на цените на стоките с многовалутни етикети, а именно етикети, на които цената е изписана едновременно в няколко различни валути – например в лева, евро, румънски леи, чешки крони и др. Тази практика е особено разпространена в търговски вериги, включително в България, които оперират в повече от една държава и разпространяват продуктите си на множество пазари. Практиката е наложена много преди приемането на еврото в страната.

В основата на многовалутните етикети стои стремежът към рационализиране и оптимизация на процесите по разпространение на стоки и намаляване на разходите за етикетиране. Чрез обозначаване на цените от централен логистичен пункт чрез един етикет, производителят постига по-висока ефективност, което се отразява на по-голямата достъпност на цените.

Обозначаването на цените както в лева, така и в евро върху многовалутния етикет, не е обвързано с официалния курс на лева към еврото, не произтича от нормативно задължение и не бива да бъде погрешно възприемано като двойно обозначаване на цените. Цените, обозначени на тези етикети, се определят в зависимост от икономически фактори и разходите за дейността в дадена страната – дължими данъци, разходи за транспорт, за съхранение, за работни заплати, за осигуряване и други. Това може да доведе до разминавания в стойността на една и съща стока в зависимост от пазара, на който се прилага тя. Обозначаването на различни цени в лева и евро върху многовалутните етикети не е индикация за увеличаване на цените на стоките. Във връзка с въвеждане на еврото в България, цените могат да бъдат увеличени само при наличието на обективни икономически фактори, както постановява и Закона за въвеждане на еврото в Република България. Понастоящем Националната агенция за приходите, Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите извършват съвместни проверки и осъществяват засилен контрол върху спазването на това задължение.

ІІ. С преминаване към новата официална валута, считано от 01.01.2026 г. ще започне и поетапното обращение на левовете в евро и ще започнат да се приемат плащания в евро. Обращението и плащанията ще се осъществяват по фиксирания курс – 1,95583 лева за 1 евро. Обращението е процес на поетапно заменяне на съществуващата валута с новата такава по фиксиран курс. По своята същност то представлява обмяна на валута, но не се осъществява на познатите ни пазарни принципи (курс купува – курс продава). Обращението ще се осъществява безплатно и неограничено във времето от БНБ. От страна на банките и „Български пощи“ обращението ще се извършва безплатно до 30.06.2026 г., като след това може да се извършва срещу заплащане (курс купува – курс продава). Останалите организации, извършващи обмяна на валута (обменни бюра, платформи за валутна търговия и др.), няма да извършват обращение на валутите, съответно няма да бъдат обвързани от фиксирания курс и безплатната обмяна. Тези организации ще продължават да извършват дейност по валутна търговия на пазарни принципи, определящи цената за обмяна съобразно търсенето и предлагането.

Неяснотата може да се породи от факта, че и в двата случая става дума за обмяна на лева в евро. Разликата обаче е съществена. Докато обращението на валута е държавна функция, целяща заменянето на една валута с друга и ограничаване на финансовата тежест от замяната върху гражданите, валутната търговия остава свободна търговска дейност и се извършва срещу заплащане (печалба). Тъй като организациите, извършващи търговия с валута (с изключение на банките и „Български пощи“) не са ангажирани с изпълнение на функциите по обращение, те извършват единствено свободна търговска дейност, за която фиксираният курс за обмяна на лева в евро не се прилага.

Йорданка Димова
Старши адвокат

Със своето впечатляващо образование, международен и корпоративен опит, Йорданка е истинска звезда на правната сцена.

Свързани новини

Иновативни решения и грижа за клиента.
Свържете се с нас