March 21, 2022

Европейската комисия започва борба с фиктивните дружества

В края на 2021 г. Европейската комисия започна инициатива за борба със злоупотребата с фиктивни дружества за неправомерни данъчни цели. Тези т.нар. „фиктивни дружества“ се използват за целите на укриването на данъци и агресивното данъчно планиране, като насочват финансовите потоци към юрисдикции с по-ниски данъци или предпазват от данъци активите си, като например недвижими имоти.

Европейската комисия има за цел да гарантира, че такива субекти, които нямат никаква или имат минимална икономическа дейност, вече няма да се възползват от данъчни предимства и няма да натоварват допълнително данъкоплатците. Новите критерии ще гарантират, че такива дружества, които съществуват само на хартия, ще бъдат идентифицирани по-лесно и властите ще могат да предприемат по-прецизни и бързи мерки срещу тях.

В предложението за директива се посочват три условия, според които едно дружество е фиктивно:

1) 75% от общите приходи на дружеството през предходните две данъчни години не са от търговска дейност;

2) Дружеството получава по-голямата част от приходите си от сделки, идващи от друга юрисдикция, или прехвърля приходите си на други дружества,  разположени в чужбина;

3) Третото условие е свързано с това дали управленските и административни услуги се извършват в самото дружество или се възлагат на външни изпълнители.

Ако и трите условия са изпълнени, дружеството ще трябва ежегодно да предоставя повече информация на данъчните органи за установяване на статут на нефиктивно дружество (т.нар. „показатели  за същност“), като например наличие на помещения на дружеството, банкови сметки, данъчния статут на директорите като местни лица и т.н. Ако един от тези „показатели за същност“ не е налице, дружеството ще се счита за фиктивно  и няма да се ползва от данъчни облекчения. Държавата членка, в която е седалището на дружеството, може или да му откаже издаването на удостоверение за местно лице за данъчни цели, или в удостоверението да бъде посочено, че дружеството е фиктивно. Като фиктивни ще се третират и дружества, които притежават недвижими имоти, но нямат парични потоци, които да се облагат от държавите, в които съответните имоти са разположени.

Държавите членки ще могат да обменят информация автоматично, независимо дали дружествата са кухи или не. Държавите членки ще трябва да извършват данъчни проверки при поискване от друга държава членка.

Директивата ще влезе в сила на 1 януари 2024 г.

Бояна Милчева
Съдружник

Професионалист с рядък талант и умения, Бояна е един от най-разпознаваемите правни експерти в сферата на данъчното, вещно и строително право.

Свързани новини

Иновативни решения и грижа за клиента.
Свържете се с нас