May 5, 2025

Франчайзингът: Пътят към собствен бизнес с по-малко рискове и повече възможности

Как франчайзингът може да ви помогне да стартирате собствен бизнес?

Започването на нов бизнес е рисково начинание, за което са необходими средства, знания и време. Независимо дали сте сериен предприемач или искате да стартирате за първи път нещо свое, фрайчайзингът може да се окаже добър вариант и да ви даде всички предпоставки за по-бързо развитие и по-големи шансове за успех. Какво всъщност представлява този бизнес модел и какви правни рискове крие той ще разберете в следващите редове.

  1. Какво е франчайзинг?

Франчайзингът е уникална форма на дистрибуция на стоки и услуги, при която едната страна Франчайзодател предоставя при определени условия и срещу заплащане на друго лице – Франчайзополучател, правото да използва неговата търговска марка и бизнес модел в определена бизнес сфера.

Франчайзингът и договорът за франчайзинг не са изрично законово уредени в България, но в отговор на различните пазарни потребности са се развили и разнородни форми на предоставяне на франчайз права. Основното деление на франчайзингът е на:

  • Производствен (продуктов);
  • Пласментен; и
  • За услуги.

Производственият франчайз предоставя възможността на Франчайзополучателя сам да произвежда конкретни стоки, използвайки производствения опит и ноу-хау на Франчайзодателя. При пласментния франчайзинг е характерно, че на Франчайзополучателя се дава възможност сам да разпространява стоките или услугите, произвеждани или извършвани от Франчайзодателя. При франчайзинга за услуги Франчайзополучателят има право да извършва услугите, които обичайно предлага Франчайзодателят, но съобразно неговите „правила“ – начин на предлагане на услугите, взаимодействие с клиенти и доставчици и т.н.

  1. Ползи от сключване на договор за франчайз

Франчайзът съчетава предимствата на наложилия се бизнес модел на Франчайзодателя със споделянето на риска с търговеца като се осигурява постоянно качество на продуктите и услугите. Освен готовия бизнес модел, франчайзингът предоставя и редица други ползи като централизирано маркетиране, обучения, по-лесен достъп до финансиране, както и изгодни перспективи за продажба на вече разработения бизнес.

  1. Правни аспекти, които следва да бъдат съобразени

Всеки предприемач, който обмисля да използва франчайз, следва да е наясно с редица ключови правни аспекти, които присъстват във всички договори за франчайзинг:

  • Предмет на договора – детайлно описание какви са задълженията на Франчайзодателя и какво получава Франчайзополучателя;
  • Финансови условия – обичайно в този тип отношения има първоначална такса за получаване на бизнес модела и в допълнение – регулярни плащания съобразно оборотите на Франчайзополучателя. Също така често има и финансови цели, които следва да се постигат за определен времеви период;
  • Срок на договора и условия за неговото подновяване;
  • Клауза за поверителност и защита на права на интелектуална собственост;
  • Клауза за ограничения за извършване на конкурентна дейност или привличане на партньори, доставчици и служители;
  • Клаузи за изкупуване на бизнеса от Франчайзодателя или потенциални ограничения при продажба на трети лица;
  • Условията за предсрочно прекратяване на договора, както и други в зависимост от вида франчайз и особеностите на бизнес модела.

Този неизчерпателен списък демонстрира множеството специфики, които следва да се вземат предвид преди да се подпише договор за франчайз.

Радина Томанова
Съдружник

Изгряващата звезда на отдела ни по Сливания и придобивания, Радина, предоставя първокласно правно обслужване с лъчезарна усмивка, която никога не слиза от лицето ѝ.

Петър Стоилов
Адвокат

С впечатляващ за възрастта си опит, Петър започва пътя си в DPC като стажант и вече е направил първата стъпка нагоре от многото, които несъмнено му предстоят.

Свързани новини

Иновативни решения и грижа за клиента.
Свържете се с нас